9 Mayıs 2013 Perşembe

Bir İhanetin Öyküsü Hasdal’da Bir Amiral kitabına ikinci kez soruşturma
Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı, Kaynak Yayınları'ndan çıkan Semih Çetin’in “Bir İhanetin Öyküsü Hasdal’da Bir Amiral” başlıklı kitabı hakkında soruşturma başlattı.İlk yayımlandığında da Deniz Kuvvetleri’nin özel ilgisine mahzar olan söz konusu kitap, yayımlandıktan kısa bir süre sonra içerdiği bilgiler nedeniyle kamuoyunda ciddi tartışmalara neden olmuştu.
Adı 2012’de Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak geçen Oramiral Nusret Güner’in istifası, basın ve kamuoyunda ilginç bulunmuş ve bu istifa Semih Çetin’in kitabında verilen bilgilere dayandırılmıştı.
 
Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı, dün (7 Mayıs, Salı) Kaynak Yayınları’na soruşturma niteliğinde bir dilekçe gönderdi. Dilekçenin 29 Nisan 2013 tarihinde gönderildiği anlaşılıyor.
Balyoz davası kapsamında Hasdal’da tutuklu bulunan Tümamiral Semih Çetin’in, yayınevimizce yayımlanan Bir İhanetin Öyküsü Hasdal’da Bir Amiral başlıklı kitabı, ikinci kez soruşturmaya neden oldu.
29 Nisan 2013 tarihli soruşturma yazısında görüldüğü gibi Genelkurmay Başkanlığı Ankara Askeri Savcılığı, Kaynak Yayınları’na başvurarak, Semih Çetin’in  “Bir İhanetin Öyküsü, Hasdal’da Bir Amiral” başlıklı kitabının hangi tarihte yayımladığını ve dağıtıma sokulduğunu soruşturmaktadır.
İlk yayımlandığında da TSK Deniz Kuvvetleri’nin ilgisini üzerine çeken ve acilen 2 nüshası istenen söz konusu kitap, yayımlandıktan kısa bir süre sonra kamuoyunda ciddi tartışmalara neden olmuştu. Tümamiral Çetin kitabında Ergenekon ve Balyoz davası nedeniyle Gölcük’teki Donanma Komutanlığı’nda yapılan aramalara ilişkin ayrıntılı bilgiler vermişti. Deniz Kuvvetleri’nin ikinci adamı olan Donanma Komutanı Nusret Güner, Deniz Kuvvetleri’ni hedef alan soruşturmalardan rahatsız olmuş ve görevinden istifa etmişti. Bu istifa Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nı oldukça zora sokmuştu, çünkü Oramiral Güner’in adı muhtemel Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak geçiyordu.

Basında yankılar:

Askeri kulislerde Oramiral Güner’in istifasına gerekçe olarak şu iddialar konuşuluyor:

Bu iddialar Semih Çetin’in kitabında şu şekilde yer alıyor:

- Güner, Donanma Komutanlığı’nın bulunduğu Gölcük’e yapılan baskın ve savcıların Balyoz davasında kullanılan belgeleri elleriyle koymuş gibi bulmaları, kendisinden önce Donanma Komutanı olan şimdiki Deniz Kuvvetleri Komutanı olan Oramiral Bilgel’in de hiçbir şekilde karşı koymayıp aksine savcılara kravat hediye etmesinden ciddi şekilde rahatsızlık duydu.

- Oramiral Güner bu rahatsızlığını birçok kez Kuvvet Komutanı Oramiral Bilgel’e iletmesine rağmen söylediklerinin ciddiye alınmadığı izlenimi edindi.

- Oramiral Güner, istifa konusunda kararlı olduğunu göstermek için istifa dilekçesinin suretini bazı yakın çalışma arkadaşlarına da verdi.

Semih Çetin kitabında söz konusu baskını şöyle anlatmıştı:

Savcılara kravat hediye edilmesi olayını Balyoz davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Semih Çetin, Bir İhanetin Öyküsü-Hasdal’da Bir Amiral kitabında anlatmıştı. Kitaptan o bölüm özetle şöyle:

- “Tutanaklar imzalandı. Saat neredeyse gecenin 2’si olmuştu. Üs Komutanı’na savcılarla birlikte Komuta’nın makamına geçmelerini, benim de birazdan geleceğimi söyledim. Durumu Ankara’ya rapor edecektim. Konuşmamı bitirip dışarı çıktığımda Genel Sekreteri Donanma Komutanlığı amblemli hediye torbalarından biriyle görünce şaşırdım:

- Hayrola, nedir bunlar

- Kravat komutanım. Donanma Komutanı savcılara hediye edecek.

- Emin misin? Bir yanlışlık olmasın?

- Emir subayı şimdi telefonla söyledi. Komutan emretmiş...Adeta nutkum tutulmuştu. Kimliği belirsiz bir ihbar mektubu ile gecenin bir yarısı Donanma Karargâhını yerle bir eden savcılara, bugünün anısına denizci motifi taşıyan kravat hediye edecektik. Yapacak bir şey yoktu. Savcılar Komutanın odasındaydı. Tartışmanın bir olanağı yoktu. Donanma Komutanı ‘Sizi biraz üzdük bu akşam’ diyerek gülümseyen savcıya, ‘Gerçekten çok üzüldüm’ diyerek hediyesini takdim ederken sinirden ağlamamak için zor tutuyordum.”


-------------------------------------------------------------
Bir İhanetin Öyküsü Kitabını %25 İNDİRİMLİ Satın Almak için Tıklayın;