7 Mart 2013 Perşembe

DONANMA KOMUTANLIĞI'NDA "BALYOZ" İSTİFASI


Oramiral Nusret Güner'in istifasının kabul edilmesiyle Deniz Kuvvetleri'nde oramiral rütbesinde bir tek Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel kaldı. Normalde oramiral rütbesinde olması gereken Donanma Komutanlığı görevine getirilmeye en yakın aday ise, şu anda en kıdemli olan Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Bülent Bostanoğlu görünüyor.

Tutuklamalar, emekliye ayrılanlar, istifalarla komuta kademesinde en sıkıntılı dönemini yaşayan Deniz Kuvvetleri ve Donanma Komutanlığı'nda, Oramiral Nusret Güner'in istifasının ardından kimse konuşmak istemiyor. Şu anda Deniz Kuvvetleri Komutanı olan Oramiral Mehmet Emin Bilgel ile Donanma Komutanlığı görevinden istifa eden Nusret Güner, bu görevlerde bulundukları süre içinde de 'Balyoz' ve diğer davalarda suçlamalarla cezaevine konulan subayların anne ve babaları ile diğer yakınlarının cenaze törenlerine mümkün olduğunca birlikte katılmaya çalışıyorlardı.

İki komutan, Donanma Komutanlığı Harp Filosu'nda görev yaparken Balyoz davasından tutuklanan Kurmay Albay Tayfun Duman'ın ölen annesi Ayten Duman'ın 2011 yılı Ekim ayındaki cenaze törenine de birlikte katılmışlardı. Kurmay Albay Tayfun Duman'a da cenaze için cezaevinden iki gün izin verilmişti.

"HER CUMARTESİ GÖLCÜK'TELER"
Bu arada, yazdığı 'Bir ihanetin öyküsü' adlı kitapta, Donanma Komutanlığı'na gelen savcılara kravat hediye ettiğinden söz eden ve Oramiral Nusret Güner'in istifa etmesinde en büyük etken olduğu ileri sürülen Tümamiral Ali Semih Çetin'in eşi Nilüfer Çetin'in de aralarında bulunduğu tutuklu ve hükümlü amiral ve subayların eşleri her Cumartesi günü Gölcük İlçe merkezinde Atatürk Anıtı önünde 'sessiz çığlık' adı altında protestolarını sürdürüyor.


Kaynak:  Radikal Gazetesi - http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1118383&CategoryID=77