13 Mayıs 2013 Pazartesi

Tümamiral Çetin’e ikinci soruşturma
Balyoz davasında 18 yıl hüküm giyen Tümamiral Semih Çetin'e "Bir İhanetin Öyküsü-Hasdal'da Bir Amiral" kitabı nedeniyle soruşturma açıldı. Askeri savcılık Kaynak Yayınları'na da yazı göndererek basım yılına ilişkin bilgi istedi.
Genelkurmay Başkanlığı, Tümamiral Semih Çetin'in büyük ses getiren "Bir İhanetin Öyküsü - Hasdal'da Bir Amiral" kitabının ardından harekete geçti. Askeri savcılık halen Hasdal Cezaevi'nde bulunan Çetin hakkında soruşturma başlattı.

'Dertleri emeklilik'
Soruşturma kapsamında kitabı yayımlayan Kaynak Yayınları'na yazı gönderildi. 29 Nisan 2013 tarihli yazıda kitabın hangi tarihte piyasaya sürüldüğüne ilişkin bilgi ve belge talep edildi. Kaynak Yayınları tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada kitabın ikinci kez soruşturmaya konu olduğu belirtilerek "İlk yayınlandığında da TSK Deniz Kuvvetleri'nin ilgisini üzerine çeken ve acilen 2 nüshası istenen kitap, yayımlandıktan sonra kamuoyunda ciddi tartışmalara neden olmuştu" denildi.

Kaynak Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Sadık Usta "Çetin muvazzaf subay olması nedeniyle soruşturmaya uğramaktadır. Çünkü kitabı yayımlanma aşamasında büyük tartışmalara neden olmuştu. Anlaşılan Genelkurmay, bu kitabın yazılmasını fırsat bilerek Çetin'i disiplinsizlik suçlamasıyla emekli etmeyi planlamaktadır. Böylece Çetin'in özlük haklarının kısıtlanmasına yönelik bir tedbir de almaktadır" dedi.

Kitapta neler anlatıldı?
Çetin kitab ında, dönemin Donanma Komutanı Murat Bilgel'in Gölcük Donanma Komutanlığı 'nda arama yapt ıran savcı ya kravat hediye etti ğini aktardı . Çetin ya şadı kları nı ş u sat ırlarla ifade etti:

"Kimliğ i belirsiz bir ihbar mektubu ile gecenin bir yar ısı Donanma Karargâh ını yerle bir eden savcı lara, bugünün an ısı na denizci motifi ta şıyan kravat hediye edecektik. Yapacak bir şey yoktu. Savcı lar Komutanı n odas ındayd ı. Donanma Komutanı "Sizi biraz üzdük bu ak şam" diyerek gülümseyen savcı ya, 'Gerçekten çok üzüldüm' diyerek hediyesini takdim ederken sinirden ağ lamamak için zor tutuyordum."


-------------------------------------------------------------
Bir İhanetin Öyküsü Kitabını %25 İNDİRİMLİ Satın Almak için Tıklayın;